Odeszła do Domu Pana zasłużona Doradczyni życia rodzinnego Pożegnanie Mirki Łuszczyńskiej 05.01.2019 r.

Dnia 2 stycznia 2019 roku odeszła do Domu Pana na wieczną służbę Mirosława Łuszczyńska. Przez 28 lat służyła jako Doradczyni życia rodzinnego i Nauczyciel Metod Rozpoznawania Płodności, w Poradni Rodzinnej przy parafii NMP Matki Kościoła w Warnicach na terenie Dekanatu Pyrzyce. Uroczystości pogrzebowe śp. Mirosławy Łuszczyńskiej odbyły się w kościele parafialnym w dniu 5 stycznia br.

 

Mirosława Łuszczyńska z domu Tyczkowska, urodziła się 07.11.1967 roku w Pyrzycach. W roku 1981 ukończyła szkołę podstawową w Warnicach a następnie, w latach 1982 -1986 uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego
w Pyrzycach, gdzie przez okres trzech lat pełniła funkcję prezesa Szkolnego Koła PCK. Następnie podjęła naukę w Medycznym Studium Zawodowym na Wydziale Położnych w Szczecinie gdzie w dniu 26.01.1989 roku otrzymała tytuł położnej i podjęła pracę w szpitalu w Pyrzycach na oddziale położnictwa i ginekologii.

Jeszcze w czasie nauki, w kwietniu 1988 roku zawarła Sakramentalny związek małżeński z Krzysztofem Łuszczyńskim, w kościele parafialnym NMP Matki Kościoła w Warnicach. Urodziła dwoje dzieci; syna Michała - 1989r.  i córkę - Elżbietę- 1990r. 

W związku z koniecznością opiekowania sie dziećmi przeniosła się do pracy w przychodni rodzinnej w Warnicach gdzie pełniła rolę pielęgniarki środowiskowej i położnej, w której pracowała do czasu choroby. Uczęszczała na różnego rodzaju kursy oraz sympozja, stale pogłębiając swoją wiedzę. W roku 1990 ukończyła Podstawowy Kurs Poradnictwa Rodzinnego i podjęła posługę w Parafialnej Poradni Życia Rodzinnego. Była jednym z założycieli grupy modlitewnej pod wezwaniem Ojca Pio w ramach Domowego Kościoła. Razem z mężem brała aktywny udział w różnych inicjatywach organizowanych przez Akcję Katolicką, której też byli członkami. Małżonkowie byli przykładem i wzorem chrześcijańskiego małżeństwa, żyjąc zgodnie z tym co wyznawali, byli bardzo szanowani przez społeczność miejscową.

W roku 2011 po ciężkiej chorobie odszedł do Pana mąż, Krzysztof, z którym była bardzo mocno związana. Cały czas pogłębiała wiarę, a swoją postawą pokazywała innym iż mimo straty najbliższej osoby można się podnieść i \iść dalej, realizować marzenia, cieszyć się życiem, doceniać każdą napotkaną osobę, którą Pan Bóg stawiał na jej drodze.

Mirka kochała życie, służyła życiu i broniła życia, świadczy o tym nie tylko wybór zawodu pielęgniarki środowiskowej i położnej, ale też zaangażowanie w działalność Poradnictwa Rodzinnego, które spełniała z pełnym poświęceniem. Jako osoba obowiązkowa i odpowiedzialna za swoją pracę stale poszerzała swoją wiedzę z dziedziny nauk o rodzinie , uczestniczyła we wszystkich spotkaniach, szkoleniach, rekolekcjach dla doradców i nauczycieli NPR. Pogodnego usposobienia z uśmiechem na twarzy wypełniała swoje zadania. Brała aktywny udział w Marszach dla Życia z całą rodziną i grupą strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej.

Piękna, dobra kobieta o szlachetnym i wielkim sercu, pracowita, powściągliwa w ocenach, elegancka, a przy tym skromna. Umiała z uwagą słuchać drugiego człowieka, była otwarta na potrzeby innych. Z troską pochylała się nad osobami, które zgłaszały sie do Parafialnej Poradni Życia Rodzinnego w celu przygotowania się do życia w małżeństwie i rodzinie, bądź z prośbą o radę w trudnych życiowych sytuacjach i pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych. W ostatnich latach przygotowywała do Sakramentu małżeństwa osoby, które jako niemowlęta odwiedzała na wizytach patronażowych będąc położną w Poradni Rodzinnej. Angażowała się też w inne działania na rzecz promocji i ochrony zdrowia: prowadziła zajęcia w ramach Szkoły Rodzenia, indywidualnie rozmawiała z młodymi osobami, zwłaszcza z kobietami zachęcając je do poznawania funkcjonowania własnego organizmu w zakresie płodności i do stosowania metod rozpoznawania płodności zgodnych z naturą i prawym sumieniem. 

Wielu zaskakiwała swoją życiową mądrością. Zatroskana o osoby w potrzebie służyła dobrą radą, wsparciem i modlitwą.

Kochała swoich najbliższych, jako ofiarna żona, troskliwa mama, dobra córka a najtkliwiej jako babcia. Dbała o przekazywanie tradycji religijnych i rozwój życia duchowego.
Wspominając Mirosławę, przychodzą mi na myśl wersety z Księgi Przysłów z Poematu o dzielnej niewieście (Prz.31,10-31). Najpiękniejszym świadectwem za dar jej życia był udział bardzo licznej grupy osób - około 300, które uczestniczyły w uroczystościach pogrzebowych oraz pełne ciepła i serdeczności słowa wypowiedziane pod adresem śp. Mirosławy przez proboszcza ks. kan. Piotra Sas Ilnickiego w czasie sprawowania Eucharystii i na cmentarzu.
Śp. Mirosława była pięknym Człowiekiem o Wielkim i Szlachetnym Sercu.
Jej wdzięk, piękno, również to wewnętrzne i piękne życie zostaną na zawsze w naszej pamięci.
Mirko, spoczywaj w pokoju u boku swojego kochanego męża Krzysztofa, wspieraj nas w naszej służbie. Będziesz w naszej pamięci i naszych modlitwach.

Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego
 Krystyna Piotrowska-Szymala

Szukaj

Warto odwiedzić

Visit fbetting.co.uk Betfair Review